Jdi na obsah Jdi na menu

Uskutečněný zájezd - Vysoký Chlumec - Blatná

27. 6. 2012

 Zájezd Sokola Vysoký Chlumec - Blatná

      Dne 12.5. 2012 uspořádal vzdělavatelský sbor TJ Sokol Beroun v čele s její předsedkyní Janou Lavičkovou zájezd do skanzenu Vysoký Chlumec, kde se nachází muzeum vesnických staveb středního Povltaví. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou zakomponovány zemědělské usedlosti, chalupnické a domkářské stavení, technické stavby na vodní pohon a jiné drobné objekty pocházející ze 17. až počátku 20. století. Jako první byl do skanzenu v roce 2000 přenesen dům z Obděnic u Petrovic. V r. 2002 byl dům zpřístupněn pro návštěvníky.

     V současné době může návštěvník shlédnout ve Vysokém Chlumci celkem 15 staveb, z nichž je většina zpřístupněna veřejnosti formou interiérové expozice nebo dlouhodobé výstavy.

     Další částí zájezdu byla prohlídka zámku a zámeckého parku Blatná. Historie Blatenska je spjata s historií zámku, který patří do skupiny hradů obklopených ze všech stran vodou. Vznik se datuje do první poloviny 13. století. Na hradě se vystřídalo více šlechtických rodů, např. páni z Rožmitálu. Jeden z majitelů zámku Jaroslav Lev z Rožmitálu v r. 1465 vyjel na dvouletou diplomatickou cestu. Zápisy z této cesty inspirovaly Aloise Jiráska k dílu „Z Čech až na konec světa“. Od roku 1798 patřil zámek rodu Hildprandtů až do roku 1948. Baron František nechal v letech 1810 – 1815 upravit zdejší oboru na anglický park. Vysadil zde také stádo daňků, kteří se rozšířili i do volné přírody. Na rozloze více než čtyřiceti hektarů se nacházejí olše, lípy a několik staletých dubů. Na okraji parku stojí zahradní domek z r. 1732 s krásným dvouramenným schodištěm, v němž bydlí majitelky zámku. Obnova fasády byla provedena v r. 2008. Dnešní podoba přední části zámeckého parku byla vytvořena v letech 1850 – 1856.

     Zájezdu se zúčastnilo 42 účastníků a všichni byli velmi spokojeni, třebaže v sobotu dopoledne pršelo.


 

Mgr. Eva Špírková